۳ اشتباه رایج در ویرایش عکس‌ها

01

۳ اشتباه رایج در ویرایش عکس‌ها و راه‌های جلوگیری از وقوع آن‌ها

به هنگام ویرایش عکس‌ها برخی اشتباهات رخ می‌دهد. به راحتی می‌توان بدون شطرنجی شدن عکس را شارپ کرد، بدون اینکه صاف بودن سوژه غیرطبیعی به نظر برسد نویز را حذف کرد، و خطوط را صاف و مرتب کرد. با این وجود احتمال دارد خطاهایی مرتکب شوید بدون اینکه متوجه آن‌ها باشید. ۳ مورد از رایج‌ترین اشتباهات ویرایشی از فیلتر گرفته تا اصلاح رنگ را، در اینجا مرور می‌کنیم.

02

  • از مدهای روز استقبال کنید

مردم همیشه تشنه رنگ و لعاب جذاب و نو هستند تا زمانی که سر و کله ایده بعدی پیدا شود. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که در مسیر حرکت خود تمام خلاقیت‌های جذابی که مورد استفاده قراردادید با گذر زمان کهنه‌شده و کارایی خود را از دست می‌دهند. ارائه مناسب، رنگ‌های طبیعی و ترکیب‌بندی جذاب کلیدهای طلایی عکاسی ماندگار هستند، اما ترفندهای رایج بسیاری هست که آن‌ها را در نظر نمی‌گیرید، مانند:

رنگ‌آمیزی انتخابی: در دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، عکاسان از قابلیت‌‌های نرم‌افزارهای کامپوتری ویرایش عکس بسیار ذوق‌زده بودند چراکه هر نوع امکانی برای تغییر رنگ‌بندی را در اختیارشان می‌گذاشت. آن‌ها قادر بودند بخش دلخواهی از تصاویر سیاه و سفید را رنگی کنند. رنگ‌آمیزی دلخواه عکس‌ها به سرعت آن روزها مد شد و تا مدت‌ها کلیشه مرسوم در ویرایش تصاویر عکاسان بود.

لنز فلر: استفاده از افکت فلر با استفاده از منبع نوری طبیعی در عکاسی اگر به درستی اجرا شود بسیار زیبا خواهد شد، اما استفاده از فیلترهای فتوشاپ برای این کار همیشه تقلبی به نظر می‌رسد.

افکت رنگی سپیا (Sepia): افکت سپیا هیچ‌گاه افکت زیبایی نبوده، بلکه متخصصان فیلم و نگاتیو در سال‌های پایانی صده ۱۸۰۰ از رنگ‌دانه‌های سپیا برای دوام بیشتر فیلم‌ها استفاده می‌کردند. امروزه با عکاسی دیجیتال نیاز به چنین کاری نیست.

عکاسی HDR یا عکاسی با دامنه حرکتی بالا: HDR تکنیکی است که با استفاده از آن دامنه روشنایی بیشتری بین نقاط تاریک و روشن تصویر ایجاد می‌شود و درخشندگی عکس را نسبت به تصاویر عادی چند برابر می‌کند. استفاده از این تکنیک تصاویر را سورئال و غیرطبیعی می‌کند.

واضح است که مرسوم شدن یک تکنیک به معنی حذف خلاقیت هنری و استفاده نکردن از افکت‌های دیگر نیست. به یاد داشته باشید که این فیلترها و افکت‌ها تنها ابزاری هستند پس در استفاده از آن‌ها افراط نکنید. بدانید که در برخورد با روش‌های جدید تکنیک‌های خاص گذشته را می‌توان کنار گذاشت.

 03

  • استفاده افراطی از رنگ‌ها:

در عکاسی دیجیتال به راحتی می‌توان میزان روشنایی و کنتراست تصاویر را تغییر داد تا غلظت و شدت رنگ زیاد و کم شود. در این‌جا خطراتی که در تغییر افراطی رنگ‌ها وجود دارد را بررسی می‌کنیم تا از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید.

سفیدی: بسیاری از افراد آماتور هنگام اعمال اصلاح رنگ در چشم‌ها و دندان‌های زیاده‌روی می‌کنند. مقدار کمی‌از سفیدی منطقی به نظر می‌رسد، اما بیش از حد معمول آن عکس را غیر طبیعی جلوه می‌دهد.

کنتراست: هنگام تغییر کنتراست همیشه به نقاط تاریک و روشن تصویر دقت کنید. درخشندگی زیاد باعث می‌‌شود جزئیات را در نقاط روشن از دست بدهید. کنتراست زیاد باعث می‌شود سایه‌ها به حفره‌های سیاه و خشنی تبدیل شوند.

رنگ: هر لنز و دوربینی رنگ‌دهی منحصر‌به فردی دارد که این باعث می‌شود غلظت رنگی کلی را بالا برد و یا آن را در نقاط خاصی تغییر داد. به هر حال اگر غلظت و تراکم رنگ‌ها بیش از حد باشد، عکس حالت کارتونی پیدا می‌کند. پس به سادگی از غلظت زیاد از حد رنگ‌ها بکاهید مگر اینکه به عمد بخواهید آن را کارتونی جلوه دهید.

 04

  • استفاده نادرست از ابزار Curve

Curve حتی برای بسیاری از عکاسان باتجربه ابزاری پر راز و رمز است. با بیانی ساده می‌توان گفت، Curve درجه و کنتراست را دستکاری کرده و این امکان را به شما می‌دهد که طیف رنگی عکس را افزایش و یا کاهش دهید. اگر به خوبی با این ابزار و کارایی آن آشنا نباشید با ایراداتی همچون رنگ‌های غیرعادی و سایه‌های غیرمعمول رو به رو می‌شوید.

تنظیمات Curve به شکل تعاملی کار می‌کنند. بنابراین اگر از میزان درخشندگی آن برای افزایش کنتراست، سایه‌ها و نور استفاده کنید در طیف‌های میانی رنگ جزئیات را از دست می‌دهید. با استفاده از RGB این ابزار برای حذف به طور مثال رنگ سبز، خواهید دید که در آن بخش خاص طیف رنگ به قرمز متمایل خواهد شد.

برای استفاده مناسب از Curve باید قادر باشید تا طیف و‌هارمونی رنگی عکس‌ها را به درستی تشخیص دهید و به نرم‌افزار ویرایش عکس خود به‌ خوبی مسلط باشید. این شما را در استفاده درست از رنگ‌ها، سایه‌ها و نقاط تاریک و روشن تصویر کمک می‌کند.

به دلیل این‌که افکت‌های ویرایش و اصلاح عکس از ابتدایی‌ترین ابزارهای پردازش عکس هستند می‌توان موضوع را بیشتر گسترش داد تا به یک نگاه جامع‌تر دست یافت. افزایش گستره استفاده از این ابزارها ایرادی ندارد اما باید مراقب باشید تا تبدیل به کلیشه‌های تکراری نشود.

ترجمه: امید متقیان فرد

منبع: سایت بیگ استاک

نویسنده: عکسبردار

انتشار این نوشته در

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.