MicroStock چیست؟

MicroStock بازاری است برای فروش آن لاین عکس‌ها (همچنین وکتور و ویدئوها) با قیمت اندک به صورت Royalty Free (به این معنی که تنها با یک بار پرداخت قیمت عکس به دفعات دلخواه می‌توان از آن استفاده کرد.) MicroStock در واقع یکی از زیرمجموعه‌های صنعت خرید و فروش اشتراکی عکس است.

خرید و فروش اشتراکی عکس چیست؟

عکس‌هایی که به صورت اشتراکی و آن لاین به فروش می‌رسند، معمولا بدون پیش زمینه و سفارش مشخصی گرفته شده اند. برخی عکس‌ها سفارشی اند و از پیش خریداری می‌شوند؛ در واقع عکاس پولی به عنوان پیش پرداخت داده می‌شود تا از یک سوژه از قبل توافق شده عکس بگیرد. امّا در MicroStock برعکس این قضیه اتفاق می‌افتد. وقتی عکاس ابتدا عکس می‌گیرد و سپس آن را می‌فروشد، آن عکس Stock نام می‌گیرد.

به طور سنتی، عکس‌های Stock قیمتی بالای ۴۰۰ دلار دارند که از طریق کاتالوگ و یا CD در میان خیل عظیم مؤسسات و سازمان‌ها داد و ستد می‌شوند. به نسبت برای عکاسان بسیار دشوار است تا وارد چنین بازاری شوند.

عکس‌های Stock باید قانون انتشار تصویر مدل‌ها را رعایت کرده و حاوی برندها و علائم تجاری قابل شناسایی نباشند. در خرید و فروش اشتراکی عکس می‌توان تصاویر را به صورت “حق نشر محفوظ” و یا “Royalty Free” فروخت. منظور از حق انتشار محفوظ  این است که استفاده از عکس خریداری شده منوط به تعداد دفعات مشخص، مدت زمان محدود و ناحیه جغرافیایی معلومی‌است. عکس‌های Royalty Free چنین محدودیت‌هایی ندارند.

Royalty Free چیست؟

عکس‌های Royalty Free هم می‌توانند در مواردی خاص و از پیش تأیین شده که توسط فروشنده ایجاد شده اند، مورد استفاده قرار گیرند. اما به هر حال بر خلاف عکس‌هایی که حقوق استفاده از آنان محدود است، خریدار هیچ نوع محدودیت مکانی و زمانی برای استفاده از عکس ندارد. عکس‌های Royalty Free نمی‌توانند انحصاری و محدود باشند.

عکس‌های MicroStock همیشه به شکل Royalty Free هستند.

ویژگی‌های MicroStock

MicroStock از سه جهت با مدل سنتی خرید و فروش عکس تمایز دارد:

  1. عکس‌ها به قیمت‌های میکرو فروخته می‌شوند- به این معنی که قیمت آنها به قدری پایین است که برای توجیه اقتصادی، باید بیش از یک عکس خریداری کنید.
  2. بسیاری از عکس‌ها متعلق به افراد عادی است- هر کسی می‌تواند از تأمین کنندگان این بازار باشد. برعکس روش سنتی که تنها عده ای خاص و گلچین شده حق تهیه و تأمین نیاز بازار را دارند.
  3. عکس‌ها از طریق اینترنت اشاعه می‌یابند- فعالین در این حوزه می‌توانند بر پایه وب و تکنولوژی‌های  FTP، عکس‌های خود را در چشم به هم زدنی به بنگاه‌های فروش عکس انتقال دهند.

مجموعه اصطلاحات جدید کدامند؟

اصطلاح “Microstock” از عبارت “Micropayment Stock Photography” (خرید و فروش اشتراکی عکس با قیمت اندک) مشتق شده. بنگاه‌های خرید و فروش عکس از روش Micropayment استفاده کردند تا بتوانند بر معامله‌های گران که بر پایه مقدار کمتری از تراکنش سود آورند، غلبه کنند.

از زمانی که Microstock در حال گسترش است، روش سنتی خرید و فروش عکس به MacroStock مشهور شده است.

چرا خرید و فروش اشتراکی عکس شکل گرفت؟

Microstock با ایجاد سه دگرگونی مهم در فن آوری و صنعت عکس، به وجود آمد:

  1. اتّخاذ روش Royalty Free- پیش از این روش تمامی‌داد و ستدها به صورت Rights Managed (حق انتشار محدود ) صورت می‌پذیرفت.
  2. توسعه و اشاعه اینترنت- رایانه‌ها و فن آوری اینترنت، توزیع و انتشار تصاویر با کیفیت را سریع و کارآمد ساخته اند.
  3. تکنولوژی دوربین‌های دیجیتال- افزایش کیفیت از طرفی، و نزول قیمت‌ها از سوی دیگر باعث شده تا دوربین‌های دیجیتال امکان عکس برداری حرفه ای و با کیفیت بالا را به گروه زیادی از مردم بدهند.

Microstock تا کنون چه تأثیری داشته است؟

Microstock اثر به سزایی بر بازار خرید و فروش عکس داشته، به طوری که مشتریان بیشتر راغب اند از این طریق به داد و ستد پرداخته و همچنین کسب درآمد کنند. برخی از مشتریان با نیاز به اینکه عکس‌های مورد استفاده آنها باید انحصاری باشد، نمی‌توانند از قیمت‌های پایین تر Microstock سودی ببرند.

Microstock بخشی نوین در بازار خرید عکس ایجاد کرده است. قیمت پایین عکس‌ها باعث شده تا بسیاری از  مؤسسات و سازمان‌ها برای اولین بار به خرید عکس روی بیاورند. با تمام این اوصاف هنوز بحث‌های زیادی پیرامون اثر گذاری Microstock بر صنعت خرید و فروش عکس باقی مانده است.

ترجمه: امید متقیان فرد ( عکسبردار )

نویسنده: لی تورنز

نویسنده: عکسبردار

انتشار این نوشته در

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.