HDR چیست؟

HDR مخفف High Dynamic Range (گستره دینامیکی بالا) است و به پروسه ی ترکیب چند عکس از یک صحنه و ترکیب نسبت‌های کنتراست گفته میشود، کاری که در عکاسی با یک دیافراگم و یا سرعت شاتر غیر ممکن است.

قصد دارم کمی‌درباره فلسفه این نوع عکاسی توضیح دهم. روشی که مغز انسان تصاویر را برسی میکند با روشی که یک کامپیوتر یک فایل عکس را برسی میکند فرق دارد، در نگاه انسان “یک” دیافراگم و یا سرعت شاتر وجود ندارد. مثلا وقتی در مکانی زیبا و یا در بین مردمی‌خاص قرار دارید و از آنها عکاسی میکنید و وقتی عکستان را به دیگران نشان میدهید مجبور هستید بگویید “تو باید خودت آنجا بودی”، حتی بزرگ ترین عکاس‌ها هم با دوربین‌های حرفه ای به ندرت آن چیزی را که با چشمشان میبینند را میتوانند در یک تصویر ثبت کنند. دوربین‌ها به خاطر طبیعت ماشینی شان در ثبت “تصویرها” خیلی خوب عمل میکنند، مثل خط‌ها سایه‌ها و … اما نمیتوانند آن طور که ذهن آن را به خاطر می‌ آورد، تصاویر را ثبت کنند. وقتی شما در صحنه حضور دارید نگاه شما در تصویر میچرخد و در بعضی قسمت‌ها اجازه عبور نور بیشتر را از دریچه چشم میدهید و در بعضی قسمت‌ها نور کمتر، در واقع تصویر مثل یک پارچه وصله دوزی شده در ذهنتان ذخیره میشود.

شما میتوانید آن تصورات ذهنی را در پروسه HDR به دست آورید، عکس‌هایی که قادرند آن خاطرات عمیق و احساسات را به طور قابل لمس تری به تصویر بکشند.

چند نمونه عکس HDR:

 

مرحله اول، وسایل لازم را تهیه کنید:

چشم!

دوربینی که بتواند RAW عکاسی کند، پیشنهاد میکنم از دوربینی استفاده کنید که Auto Bracketing هم داشته باشد.

سه پایه عکاسی.

نرم افزار Photomatix

نرم افزار Photoshop ترجیها CS5

آشنایی با Masking در Photoshop

مرحله دوم، دنیا را از نو ببینید:

جایی را در نظر بگیرید که نور‌های شدید در کنار تاریکی‌های شدید قرار گرفته اند. میدانید که اگر از چنین صحنه ای عکس بگیرید خوب از آب در نمی‌ آید. همچنین شما جرات نمیکنید مستقیم به آفتاب نگاه کنید و عکس بگیرید ولی با HDR میتوانید! هرچه بیشتر HDR عکاسی کنید یاد خواهید گرفت که باید از نور و دنیایی که در آن زندگی میکنید تشکر کنید!

گزینه‌های مناسب برای HDR:

یک صحنه خوب برای عکس HDR صحنه‌هایی هستند که دارای تاریکی‌ها و نورهای شدید است، وقتی شما در چنین مکان‌هایی قرار میگیرید، ذهن شما قسمت‌های تاریک را روشن تر میکند و روشنایی‌ها را تیره تر، که تهیه عکس خوب بدون HDR در چنین مکان‌هایی تقریباً غیر ممکن است، نمونه ای که در زیر میبینید تصویری از میدان Square نیویورک است که گزینه ای بسیار خوب برای HDR به حساب می‌آید. همیشه یادتان باشد که ذهن شما همیشه در حال فیلتر کردن تراز ‌های نور است کاری که از یک دوربین بر نمی‌آید و شما هیچ وقت به آن توجه نمیکیند!

 

این تصویر قبل از HDR است، بد نیست ولی تکراری خسته کننده و قابل پیشبینی است.
این تصویر بعد از HDR است، این تصویر جالب تر و زنده تر است، نه؟ به نظر من HDR واقعاً کمک میکند تا “احساس” صحنه ای که در آنجا بودید را ثبت کنید و تفکر و نوع اندیشه را از تصویر بیرون بکشید

 

مرحله سوم، از یک صحنه عکاسی کنید:

برای بدست آوردن بهترین تصویر HDR باید به تعداد کافی تحت Exposure‌های مختلف (حداقل ۳ عکس) از یک صحنه عکاسی کنید تا به خوبی گستره دینامیکی صحنه پوشش داده شود.

باید در حالت حالت Aperture Value یا AV عکاسی کنید.
در حالت Auto Exposure Bracketing یا AEB است نورسنج را روی +/- ۲ تنظیم کنید

مود عکاسی را روی Continues Shooting یا “عکاسی پشت سر هم” تنظیم کنید.

در این حالت سه بار عکس بگیرید و دوربین شما به صورت خود کار سرعت شاتر را تغییر میدهد تا سه عکس با تیرگی و روشنی مختلف به دست آید.

اگر دوربین شما AEB ندارد و یا اینکه نیاز به پنج عکس از یک صحنه دارید نگران نباشید، میتوانید به صورت دستی (در حالت AV) نورسنج دوربین را در هر بار عکس گرفتن در مقدار مختلف قرار دهید و عکاسی کنید.

در صورتی که در حین عکس گرفتن کادر دوربین کمی‌تکان خورد Photomatix به صورت خودکار تصاویر را روی هم تطبیق میدهد ولی استفاده از سه پایه پیشنهاد میشود.

مرحله چهارم، استفاده از نرم افزار Photomatix Pro برای تهیه عکس‌های HDR:

در این بخش خواهید آموخت که چگونه با استفاده از سه تصویر گرفته شده از یک صحنه تحت Exposure‌های مختلف و با استفاده از Tone Mapping و Exposure Fusion  یک تصویر HDR بدست آوریم، یادتان باشد که در این بخش قانون خاصی وجود ندارد و بیشتر بخشها بستگی به عکس و سلیقه خودتان دارد و با چند بار انجام این مراحل در این کار خبره خواهید شد.

توجه:

در نرم افزار Photomatix  میتوانید “یک” عکس را توسط Tone Mapping  ویرایش کنید (که در آخر این آموزش توضیح داده شده) اما این آموزش به شما HDR را با استفاده از حداقل “سه” عکس از یک صحنه خواهد آموخت و یک عکس برای HDR کافی نیست.

تصاویر خود را در Photomatix باز کنید:

به منوی File و Load Bracketed Photos را انتخاب کنید یا…

کلید میان بر Ctrl+G را بزنید یا…

تصاویری که از یک صحنه گرفته اید را با هم انتخاب کنید و آنها در برنامه Drag کنید که در این حالت پنجره زیر باز میشود، که باید گزینه اول را انتخاب کنید.

یا در صفحه اصلی روی Load Bracketed Photos کلیک کنید، روی Brows کلیک کنید و عکس‌های خود را انتخاب کنید.

تصاویر خود را در Photomatix پردازش و Merge کنید:

در این مرحله تنظیماتی در مورد پردازش و یکی کردن (Merge) در اختیار شما میگذارد.

اگر در حین عکاسی دوربین را در دستتان گرفته بودید و از سه پایه استفاده نکردید حتماً چک باکس Align Source Images را انتخاب کرده و گزینه By Matching Features را انتخاب کنید، ولی پیشنهاد میشود اگر از سه پایه نیز استفاده کردید این گرینه را انتخاب کنید چرا که ممکن است کادرتان به مقدار خیلی ناچیز تغییر کرده باشد.

اگر تصویر دارای سوژه‌های متحرک (مثل انسانها) است، گزینه Reduce Ghosting Artifacts را انتخاب کنید. گزینه Semi-Manual را برای نتیجه بهتر انتخاب کنید.

اگر تصاویر شما RAW است، گزینه Reduce Noise را در حالت On Source Images انتخاب کنید، البته میتوانید روی تصاویر Jpeg و Tiff نیز این گزینه را انتخاب کنید و روی Ok کلیک کنید.

گزینه‌ها را طبق سلیقه خود تنظیم کنید:

در این مرحله پنجره ای باز میشود که در واقع نتیجه ترکیب عکس‌های شماست ولی کار ما هنوز تمام نشده! پنجره Adjustments در سمت چپ گزینه‌هایی را برای تنظیمات، پردازش و روشها در اختیار شما میگذارد.

دو نوع پردازش وجود دارد:

Tone Mapping وExposure Fusion

 • Tone Mapping:

روی تصویر ۲۳ بیتی HDR و “یکی شده” یا Merge شده اعمال میشود. متنوع ترین بخش این برنامه است، که سبک‌های بسیار زیادی را بسته به تنظیم‌ها و متود‌ها در اختیار شما میگذارد.

دو روش Tone Mapping وجود دارد:

Detail Enhancer و Tone Compressor

Detail Enhancer: این روش کنتراست موضعی و جزئیات را افزایش میدهد و این اجازه را به شما میدهد تا تصویرتان را به روش‌های خلاقانه ای ویرایش کنید.

Tone Compressor: این روش به تصویرتان ظاهری “عکسی” یا “فتوگرافیک” میدهد.

گزینه‌هایی که در قسمت Detail Enhancer وجود دارد:

Strength: بهتر است این گزینه را روی ۱۰۰% قرار دهید.

Color Saturation: اشباع رنگ، این گزینه را در اندازه منطقی قرار دهید، مقدار آن را خیلی زیاد نکنید، یادتان باشد HDR مربوط به نور میباشد نه رنگ اشباع شده!

Luminosity: درخشش، هرچه قدر اسلایدر این گزینه را به سمت راست بکشید، تصویرتان کنتراست کمتری خواهد داشت، اگر در عکستان در نور روز دچار مشکل‌هاله نور یا حلقه نور شدید، این گزینه میتواند با کشیدن اسلایدر به سمت راست کمک کند، روش دیگر مقابله با این مشکل بعداً توضیح داده شده.

Microcontrast: گزینه ای مرموز که به جزئیات و نوسانات در رنگها در مقیاس‌های بسیار کوچک کمک میکند، باید خودتان این گزینه را دستکاری کنید تا نتیجه را ببینید!

Smoothing: این گزینه ای مهم است که به عکستان ظاهر HDR ی میدهد! و هر قدر مقدار آنرا بیشتر کنید عکستان بیشتر ظاهر HDR به خود میگیرد، باز هم باید خودتان امتحان کنید تا ببینید!

White Point & Black Point: این گزینه را طوری تنظیم کنید که منحنی Histogram که به صورت یک کوه هست در مرکز قرار بگیرد، اگر این منحنی به چپ یا راست متمایل شود شما در واقع نور از دست داده اید که خوب نیست.

گزینه‌های دیگر: گزینه‌های دیگر هم جالب هستند ولی من شخصا زیاد با آنها کار نمیکنم، سعی کنید خودتان روش‌های مختلف را امتحان کنید. مثلا Micro-Smoothing میتواند برای از بین بردن Noise کمک کند ولی من از برنامه دیگری برای از بین بردن Noise استفاده میکنم که بعدا توضیح خواهم داد.

گزینه‌های این بخش را دستکاری کنید تا به نتیجه دلخواه برسید

 • Exposure Fusion:

تصاویر را با هم ترکیب میکند و باعث به وجود آمدن تصاویری طبیعی تر میشود و مزیت دیگری که دارد این است که نویز عکس را کم میکند.

پنجره Preview سمت راست پیش نمایشی از تصویر نهایی  Tone Map شده را نشان میدهد. میتوانید اندازه نمایش را با استفاده از گزینه‌هایی در بالای آن تغییر دهید.

باید بدانید که پیش نمایش تصویری تقریبی را به شما نشان میدهد و تصویر نهایی شما ممکن است کمی‌با پیش نمایش متفاوت باشد.

دکمه‌های پایین پنجره Setting به شما اجازه Undo و Redo کردن تنظیمات، برگشتن به حالت پیش فرض یا Default و ذخیره کردن تنظیمات شخصی خودتان را میدهد.

همچنین شما میتوانید از تنظیمات از قبل آماده یا Presets نیز استفاده کنید، بدین منظور در پانل Preset Thumbnails روی تصاویر کوچک کلیک کنید. تنظیمات از قبل آماده به صورت پیش فرض در دسترس است اما اگر شما برای سرعت بیشتر تنظیمات خودتان را ذخیره کرده اید، روی تب My Presets کلیک کنید تا Thumbnail‌ها یا تصاویر کوچک آن را ببینید.

وقتی از نتیجه تنظیم‌ها راضی بودید روی Process کلیک کنید و تصویر خودتان را ذخیره کنید.

پنجره Preview تصویری کم کیفیت را نشان میدهد، برای ذخیره عکس با کیفیت بالا باید پس از کلیک کردن روی دکمه Process (زیر پنجره Setting) گزینه File > Save As را انتخاب کنید.

تصویر تهیه شده ۱۶ بیتی است، هر چند میتوانید آن را با فرمت Jpeg 8 بیتی ذخیره کنید، ولی پیشنهاد میشود برای ویرایش‌های بعدی آن را Tiff 16 بیتی ذخیره کنید.

مرحله پنجم، ادامه کار در فتوشاپ:

این بخش اختیاری است.

کارهایی که قرار است در فتوشاپ انجام دهیم:

 • وارد کردن تمام عکس‌های اولیه و عکسی که به وسیله Photomatix ساخته شده به فتوشاپ.
 • ترمیم کردن قسمتهایی که به خاطر قسمت‌های بسیار تیره عکس‌های اولیه از بین رفته است (به وسیله Masking).
 • ترمیم کردن سوژه‌های متحرکی مثل افراد و اتومبیلها که در تصویر مثل روح شده اند، این کار را با استفاده از یکی از عکس‌های RAW انجام خواهیم داد.

RAW Importer در فتوشاپ:

میدانستید که RAW Importer در فتوشاپ برای فایل‌های JPEG هم کار میکند؟ در قسمت

Edit >> Preferences >> Camera Raw >> JPEG and TIFF Handling

هر دو را روی گزینه سوم قرار دهید مثل تصویر زیر:

اگر با فتوشاپ CS3 کار میکنید در قسمتPreferences >> File Handling  گزینه Prefer Adobe Camera RAW for JPEG Images را تیک بزنید.

اگر فتوشاپ شما فایل‌های RAW را باز نمیکند احتمالا از ورژن قدیمی‌استفاده میکنید، پیشنهاد میکنم از آخرین ورژن فتوشاپ استفاده کنید.

حالا عکس‌های اولیه و عکسی که در Photomatix ساخته اید را باز کنید، پنجره ای که در پایین میبینید Raw Importer است، این گزینه‌ها واقعا عالی هستند، یکی از تفاوت‌هایی که Raw با Jpeg دارد همین است. در واقع RAW اطلاعات نور بیشتری نسبت به Jpeg دارد که میتوانید از طریق Raw Importer به آنها دسترسی پیدا کنید.

کاری که قرار است انجام دهیم این است که از عکس‌های اولیه HDR یکی از بهترینشان را انتخاب کنیم و اسلایدرها و گزینه‌های Raw Importer را آنقدر دستکاری کنیم تا شبیه عکس HDR شود (عکسی که قبلا در Photomatix ساخته بودیم) و این عکس را با عکس HDR ترکیب کنیم، هدف ما دو چیزاست:

۱-      عکسمان طبیعی تر به نظر آید.

۲-      قسمت‌هایی که دارای سوژه‌های متحرک بودند و حالا مثل روح شده اند را ترمیم کنیم.

حالا از عکس‌های اولیه، هر عکسی که چیزی برای ترکیب کردن با عکس HDR هست را باید در Raw Importer باز کنیم، مثلا اگر در یکی از آنها اتوبوس و در دیگری مردم واضح افتاده اند، هر دو عکس را باید در Raw Importer ویرایش میکنیم تا حدودی شبیه عکس HDR که در Photomatix ساخته بودیم شود.

همان طور که میبینید من Fill Light و Black را زیاد کردم وVibrance  و Saturation و Clarity را با توجه به عکس تنظیم کردم که تا حدودی مثل عکس HDR شود، البته این تنظیم‌ها در هر عکسی متفاوت میباشد.

مرحله ششم، Masking:

حالا هر عکس را در یک لایه فتوشاپ کپی میکنیم، همان طور که در عکس میبینید، ترتیب آنها مهم نیست ولی باید لایه عکس HDR  بالا تر از همه باشد.

حالا شروع به Masking میکنیم، مراحل زیر را طی کنید:

 1. روی لایه رویی کلیک کنید.
 2. به مسیر Layer > Create Layer Mask > Reveal All منوی بالا بروید.
 3. ابزار قلم را انتخاب کنید یا دکمه B را فشار دهید.
 4. حالا Opacity قلم را روی %۳۰ قرار دهید و سایز قلم را ۱۰۰ انتخاب کنید و Hardness را ۰ قرار دهید، میتوانید سایز قلم را با دکمه‌های ] و [ کوچک و بزرگ کنید.

 1. حالا کنار لایه یک  باکس سفید ظاهر شده، میبینید؟ باید حتما روی آن کلیک کنید چون این باکس مربوط به Mask است.
 2. برای این که مطمئن شوید رنگ مشکی را انتخاب کرده اید، دکمه D را فشار دهید.
 3. حالا با ابزار Brush قسمت‌هایی میخواهید ترمیم شود کلیک کنید، با هر بار کلیک %۳۰ از آن قسمت را شفاف تر میکنید و لایه زیرین دیده میشود.
 4. پس از این که کار Masking تمام شد این لایه را با لایه زیرین یکی کنید (Ctrl + E).

باکس سفید کنار لایه ماسک آن لایه است و لکه‌های مشکی باعث میشود لایه زیری دیده شود.

لایه زیری لایه ای است که در آن ایراد‌هایی مثل فلو شدن بعضی قسمت‌های تصویر وجود ندارد.

در این لایه نیز از عکسی استفاده کرده ام که مردم در بهترین حالت قرار دارند و با Mask کردن لایه رویی (عکس HDR) ایراد عکس که انگار مردم مثل روح شده اند را برطرف کردم.

مرحله هفتم، از بین بردن Noise:

شاید متوجه شده باشید که در تصویرتان کمی‌Noise وجود دارد، این نویز در نرم افزار Photomatix به وجود آمده است، که میشود به راحتی آن را پاک کرد.

Noiseware Professional: بهترین برنامه ای که برای پاک کردن Noise به شما پیشنهاد میکنم، البته لازم نیست درباره آن توضیح دهم فقط تصویر زیر را ببینید و خودتان متوجه میشوید.

این هم نتیجه کار…

آخرین بخش، تهیه عکس HDR با استفاده از یک فایل RAW:

بعضی وقت‌ها سوژه شما متحرک هست و شما مجبور هستید با یک عکس کار کنید، ولی در شرایطی که سوژه ثابت است پیشنهاد میکنم از چند عکس استفاده کنید، ولی نتیجه در دو حالت خوب خواهد بود.

برای این کار در Photomatix عکس RAW را باز کنید (Ctrl + O) و مستقیما تنظیمات Tone Mapping را روی عکس اعمال کنید! به همین سادگی! تصاویرHDR  زیر را ببینید تا متوجه شوید که چه عکس‌های زیبایی میشود با Tone Mapping و “یک” عکس RAW تهیه کرد:

ترجمه: امیر پروا (مجله هنر)

منبع: Stuck in Customs

نویسنده: عکسبردار

انتشار این نوشته در

۱۵ دیدگاه

 1. از آدم تو تصویر چگونه hdr بگیرم؟ اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ شما
  • در آخرین بخش مقاله عکاسی HDR از سوژه‌های متحرک توضیح داده شده:

   “آخرین بخش، تهیه عکس HDR با استفاده از یک فایل RAW:

   بعضی وقت‌ها سوژه شما متحرک هست و شما مجبور هستید با یک عکس کار کنید، ولی در شرایطی که سوژه ثابت است پیشنهاد میکنم از چند عکس استفاده کنید، ولی نتیجه در دو حالت خوب خواهد بود.

   برای این کار در Photomatix عکس RAW را باز کنید (Ctrl + O) و مستقیما تنظیمات Tone Mapping را روی عکس اعمال کنید! به همین سادگی! تصاویرHDR زیر را ببینید تا متوجه شوید که چه عکس‌های زیبایی میشود با Tone Mapping و “یک” عکس RAW تهیه کرد:”

   پاسخ شما
 2. تشکر میکنم از شمابرای اموزش تکنیکهای عکاسی دیجیتال.

  پاسخ شما
 3. با سلام به خاطر آموزش خوبتون ممنونم و مارو برای همیشه مدیون خودتون کردید

  پاسخ شما
 4. دمت گرم مرد…خیلی مفصل بود…ولی من یه وان ایکس دارم که توش عکاسیHDR به صورت فابریک داره…منظورم اینه که نرم افزار جانبی نیس…و فقط یه عکس میگیره و تمام….آیا این کافیه؟؟؟

  پاسخ شما
  • ممنون
   منظور شما Canon G1X ؟
   کلاً اگر دوربین کامپکت افکت HDR رو جزو افکهاش داشته باشه به احتمال قوی فقط این حالت رو روی یک عکس ایجاد می‌کنه.
   حتماً اگر عکس تون رو از ترکیب چند عکس ایجاد کنید کیفیت بهتری (از افکت دوربین) به دست میارید.
   موفق باشید

   پاسخ شما
  • آرمین جان شما از افکت گوشی استفاده کنید بهتر؛ چون امکان عکاسی با پایه رو که ندارید علاوه بر این امکان عکاسی با نورسنجی مختلف رو هم ندارید.

   پاسخ شما
 5. سلام از آموزش بسیار کاملتان ممنونم موفق و پیروز باشید

  پاسخ شما
 6. اگه میشه در مورد اچ دی ار روی دوربیین نیکون هم یک توضیح بدید ممنون میشم.
  منظور از abe چیه و دیاف بصورت اتمات تنظیم میشه یا برای گرفتن عکس با چند عکس با نور دهی متفاوت احتیاج داریم ؟

  پاسخ شما
  • سلام هومن
   ABE اختصار Auto Exposure Bracketing است به معنی نوردهی متفاوت به صورت اتوماتیک
   در این حالت دوربین سه عکس پشت سر هم با سرعت شاتر متفاوت برای شما میگیره. که یکی روشن، یکی معمولی و یکی تاریک خواهد بود.
   دقیقا برای ایجاد یک عکس HDR به همین سه عکس نیاز دارید.
   شرمنده با دوربین نیکون آشنایی ندارم. اگر بتونیم از جایی چیزی پیدا کنم برای شما میفرستم.
   موفق باشد

   پاسخ شما
 7. سلام. دوربین من canon sx50 hs هست و تو یه حالت از افکت‌های خاصش حالت hdr نوشته و داره. که وقتی شاتر رو بزنی ۳ عکس پشت سرهم می‌گیره (و یکم لودش طول می‌کشه تا عکسو نشون بده)
  حالت av هم هستش. حالا کدومش بهتره ؟؟!

  پاسخ شما
  • سلام حسن
   حالت av برای شما این امکان رو فراهم میکنه که دیافراگم و سایر تنظیمات رو شما مشخص کنید و سرعت شاتر را دوربین به صورت اتوماتیک تنظیم کنه.
   حالت HDR نوعی افکت که از ترکیب چند عکس از یک سوژه با نور دهی متفاوت ایجاد می‌شود.
   مقایسه این دو حالت درست نیست. بهتر بودنش بستگی به نیاز شما داره.

   پاسخ شما
 8. فقط میتونم بگم ممنونم ; آرزوی موفقیت و سلامتی درسال جدید برای همه علاقمندان به هنر شاخص عکاسی

  پاسخ شما
 9. با سلام و تشکر فراوان بابت آموزش بسیار مفید و کامل شما دوست عزیز، امیدوارم در تمامی‌زندگی موفق و سلامت باشید.

  پاسخ شما

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.