کسب درآمد از طریق فروش عکس: (قسمت ششم)

در قسمت اول این مطلب به اختصار در مورد اهمیت کلید واژه‌ها صحبت کردیم، این بار به تفصیل به این موضوع خواهیم پرداخت. این که چگونه کلید واژه‌های مناسب انتخاب کنیم، افراد مختلف چگونه کلمات را جست و جو می‌کنند و چرا بعضی لغات بیشتر از دیگر کلمات به کار می‌آیند.

کلید واژه‌ها کلماتی هستند که شما به عکستان نسبت می‌دهید تا در موتور‌های جستجو عکس شما را بیابد. پُر واضح است اگر بگوییم که هر چه زمان بیشتری صرف انتخاب صحیح و هوشمندانه کلمات کنیم و در بازه‌های زمانی منطقی آن‌ها را به روز رسانی کنیم، افراد بیشتری عکس‌های شما را خواهند دید و مشتریان بیشتری خواهید داشت.

این امر به اثبات رسیده که یک عکس معمولی می‌تواند به موفقیت خوبی برسد اگر ناشر آن به درک درستی از نحوه کار موتورهای جست و جو رسیده باشد. تمرکز بیشتر روی امر انتخاب کلید واژه‌ها (به نحوی که بهترین نتیجه را در جست و جو داشته باشد،) کمک شایانی به بیشتر دیده شدن عکس شما خواهد کرد. عکس خوب همراه کلید واژه درست شما را در رسیدن به بلند پروازانه ترین رؤیاهایتان یاری خواهد کرد.

  search engine optimization) SEO) یا همان بهینه سازی برای موتورهای جستجو، اصطلاحی است رایج در بازارهای اینترنتی و طراحی وب. SEO ساز و کاری است مستقل جهت تطابق هر چه بیشتر وب سایت‌ها با موتورهای جست و جو، تا بهترین نتایج در یک جستجوی عادی با توجه به محتوای سایت‌ها به دست آید. شما به عنوان فردی که برای سایت‌های خرید و فروش عکس، محتوا تأمین می‌کنید، نیاز به انجام کارهایی مشابه بهینه سازی سایت خواهید داشت. بر خلاف دیگر سایت‌ها که از کارشناسان SEO برای آماده سازی محتوای سایت خود جهت کار بر روی گوگل بهره می‌برند، شما مستقیماً بر  مفهوم و پیام عکس‌های خود تأثیر می‌گذارید و بر اینکه مشتری چگونه عکس شما را بیابد تأثیر کامل خواهید گذاشت. دانستن خواسته‌های مشتریان و اینکه به دنبال چه موضوعاتی هستند، کمک می‌کند تا تصاویرتان شانس بیشتری برای در معرض دید قرار گرفتن داشته باشند. البته به شرطی که عکس شما با آن موضوعات مرتبط باشد شما فروش خواهید داشت در غیر این صورت دیده شدن عکس به تنهایی سودی برای عکاس در پی ندارد. اما از کجا باید آغاز کرد؟

 • هر چیزی را که در ظاهر عکس می‌بینید کاملاً شرح دهید. به این معنی که هر چه چشمانتان می‌بیند را توضیح دهید. این بسیار واضح است اما از جانب خیلی‌ها نادیده گرفته می‌شود.
 • طرح‌هایی که تصویر شما امکان دارد در آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد. واقعیت این است که این روش برای همه عکس‌ها جوابگو نیست، اما برای تعداد قابل توجهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر عکسی از سکه دارید از واژه‌هایی مثل اقتصاد، ثروت، خرید، قیمت، درآمد، فروش، کلکسیون، پول، طلا، فلز و … استفاده کنید.
 • مکان عکس بسیار حائز اهمیت است. فهرست کردن جا و مکان وقوع عکس. این یک الگوی ساده و رایج برای طراحان است، خیلی وقت‌ها به دنبال عکسی از شهر، منطقه یا نژادی خاص می‌گردند. پس محل عکس را در کلید واژه‌ها لحاظ کنید.

شرح چگونگی انجام این کارها تنها با تکیه بر کلمات میسر نیست. یک بار عکسی از صندوقچهٔ تصاویر iStockphoto) Dollar Bin) خریدم. در واقع این صندوق جایی است که تصاویر بلا استفاده و تاریخ مصرف گذشته نگهداری می‌شوند تا آخرین شانس خود را برای به فروش رفتن آزمایش کنند. علت اینکه بسیاری از عکس‌ها در این قسمت قرار می‌گیرند، علاوه بر صلاحدید iStockphoto، این است که در یک بازه زمانی مشخص نتوانسته‌اند انتظارها را برآورده کنند و یا اینکه به دلیل قدیمی‌بودن فاقد استانداردهای روز هستند. تمامی‌تصاویر این قسمت با هر اندازه و کیفیت تنها به قیمت یک دلار فروخته می‌شوند. از یک نظر جای خوبی است برای دانلود تصاویر با کیفیت بالا به نازل‌ترین قیمت. برای مثال به تصویر زیر دقت کنید.

نمی‌دانیم که چه کسی این عکس را گرفته اما واضح است که کلید واژه‌هایی که برای آن در نظر گرفته‌اند دلیل شکست آن شده. از دید تخصصی، عکس کمی‌تخت است و همچنین برای من آزار دهنده است.

کلید واژه‌ها برای چنین عکسی عبارت هستند از: مردانه، دانشجو، ۲۰ تا ۲۵ ساله، لباس غیر رسمی، مردان، پسران، نگاه به دوربین، و … . متأسفانه این عکس به دلیل انتخاب بی دقت کلید واژه‌ها، تنها ۱۶۸ مرتبه مورد بازدید قرار گرفته و ۱۷ بار هم در طول مدت ۲۷ ماه دانلود شده. که البته یکی از آن ۱۷ تا هم دانلود من برای نوشتن این مقاله بوده.

خیلی ساده است! کلید واژه‌های بی فروغ و بی ربط، که اگر به درستی انتخاب می‌شدند، عکس به موفقیت خوبی می‌رسید. جهت آزمایش کردن از ۵ نفر از اعضای iStockphoto خواستم تا کلید واژه‌هایی را که برای این عکس به نظرشان می‌رسد را،طوری که انگار خودشان صاحب عکس هستند، انتخاب کنند و برای من بفرستند. همچنین خود عکس را بدون اینکه به iStockphto ارجاعی دهم برایشان فرستادم تا کلید واژه‌های اصلی را نبینند. نتیجه این شد:

 • مرد، ایستاده، تنها، یک مرد، مجرد، آرام، دستان در جیب، مرد جوان ایستاده، رنگ.
 • مرد، مردانه، جوان، بیست سالگی، ظاهر غیر رسمی، لبخند به لب، تی‌شرت، تیشرت، نگاه به دوربین، دست‌ها در جیب، کمر راست کرده، مجرد، تنها، خوشحال، بشاش.
 • مردانه، پس زمینه سفید، جوان، نوجوان، مرد، یک نفر، لبخند به لب، ایستاده، به جلو نگاه کردن، قزاقستانی، سفید، تی‌شرت، آستین کوتاه، لباس غیر رسمی، آبی، مطمئن، دید از جلو، دست‌ها در جیب، اعتماد به نفس، جوانی، دانشجو، آرام، کوتاه موی، موی کوتاه، خوشحال.
 • مرد، مردانه، مرد جوان، لباس غیر رسمی، شلوار جین، دست‌ها در جیب، آبی، تی‌شرت، خندان، نگاه کردن به دوربین، خوش تیپ، بیست تا بیست و پنج سالگی، ۲۵ تا ۳۰ سالگی، خجالتی، محجوب، کمرو، خوش تیپ، شلوار جین آبی، مجرد، جوانی، یک نفر، قزاقستانی، قزاق، جذاب، ایستاده، پس زمینه سفید، پارچه کتانی، با نمک، خوش قیافه.
 • • تنها در سپیدی، مجرد، عمودی، تمام قد، دید از جلو، نگاه کردن در دوربین، لباس غیر رسمی، یک نفر، تنها یک مرد، تنها یک مرد جوان، دست‌ها در جیب، بشاش، راحت، لبخند به لب، مردان، مردان جوان، ۳۰-۳۵ ساله، فقط مرد، فقط مردان جوان، پس زمینه سفید، سفید، ایستاده، تی‌شرت آبی، پارچه کتانی.

واضح است که تعداد زیادی کلمه مشترک بین این انتخاب‌ها وجود دارد. واژه‌هایی مثل مرد، مردان، جین و تی‌شرت. این کلمات در واقع احتمالات دیده شدن عکس هستند. بعضی از کلمات پیشنهاد شده فوق‌العاده بودند. آن‌هایی که شاید به تنهایی هرگز به ذهن خطور نمی‌کرد. مثل خجالتی، راحت، نگاه به دوربین، دست‌ها در جیب، دید رو به رو. همهٔ این کلمات بستگی به جست و جوی خریدار دارند. حتی کلمهٔ “عمودی” می‌تواند مورد جست و جوی خریدار قرار گیرد تا بخشی را در طراحی خود پوشش دهد. فردی که به دنبال چنین عکسی می‌گردد، تعدادی از این کلمات را در جست و جوی خود تایپ می‌کند.

نکتهٔ دیگری که خیلی کارآمد بود، این است که از افرادی که تخصصی در عکاسی و یا طراحی ندارند برای تعریف کلید واژه‌ها می‌توان کمک گرفت. از یکی از دوستان و یا از اعضای خانواده بخواهید تا عکس مورد نظر شما را دیده و هر آنچه در توصیف آن به نظرشان می‌رسد را شرح دهند. از کلماتی که به کار می‌برند یادداشت بردارید. احتمالاً کمی‌شگفت زده خواهید شد. علاوه بر این می‌توانید از انجمن‌های iStockphoto و یا هر انجمن دیگر در زمینه عکاسی، کمک بگیرید، بسیاری از اعضای این انجمن‌ها به شما پیشنهادهایی خواهند داد. اما این را نیز در نظر بگیرید که کاملاً نمی‌توانید به کلماتی که دیگران در اختیار شما می‌گذارند اتکا کنید.

تا کنون تحقیق گسترده ای در اینترنت انجام دادم تا بتوانم لیستی از بیشترین کلمات و عبارات جست و جو شده در زمینه عکاسی به دست بیاورم. اما هیچ کدام از سایت‌ها اطلاعاتشان را مجانی در اختیارم نگذاشتند. البته کاری که انجام می‌دهم نیازی به پرداخت چنین هزینه ای ندارد. در مدت زمان‌های مشخص فایل‌هایی که بیشترین دفعات دانلود را داشته‌اند و اینکه کاربران فایل‌ها را چگونه و با چه کلید واژه‌هایی آپلود می‌کنند را نیز رصد کردم.

انتخاب کلید واژه‌ها نیز به اندازه عکاسی یک هنر محسوب می‌شود. باید این انتظار را داشته باشید که برای هر عکس بین ۲ الی ۵ دقیقه زمان صرف کنید. خیلی مواقع تصاویر تکراری هستند و یا ویژگی‌های مشترکی دارند که می‌توان از کلید واژه‌های یکسان برایشان استفاده کرد. بنابراین این کلمات مشترک را در یک فایل ذخیره کنید تا هر زمان که نیاز بود از آن‌ها استفاده کنید. با این روش مقداری در زمان صرفه جویی خواهد شد، اما دقت کنید که واژه‌ها به عکس‌ها مرتبط باشند.

بنا بر حکم عقل، از کلمات غیر مرتبط  استفاده نکنید. برای مثال از واژهٔ “نوجوان”، برای عکس بالا نمی‌توان استفاده کرد. واضح است که مردی که در عکس مشاهده می‌شود نوجوان نیست. اگر به چنین نکاتی توجه نکنید، این شانس را از دست خواهید داد تا تصویر شما به فروش برسد و یا حتی دیده شود.

در آخر اینکه، جمع آوری یک مجموعه بزرگ از عکس‌ها تازه شروع قضیه است. اگر برای ادامه فعالیت در این بازار مصمم هستید، زمانی را در هفته برای مرور کلید واژه‌های گذشته اختصاص دهید و در صورت نیاز تغییر دهید.

ترجمه: امید متقیان فرد (عکس بردار)

نویسنده: عکسبردار

انتشار این نوشته در

۲ دیدگاه

 1. مطالبتان بسیار جالب و کاربردی است.ممنون.

  پاسخ شما

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.