مقررات ارسال عکس (قسمت اول)

contributor-tutorial

اگر تا به حال مطالب سایت ما را دنبال کرده‌اید تا حدود زیادی با خرید و فروش اشتراکی عکس آشنایید. اما جای مقررات کیفی و شرایط پذیرش عکس‌ها به صورت یک پارچه در سایت خالی بود.

به امید خدا در سری جدید مطالب عکس‌بردار سعی می‌کنیم این جای خالی را با جمع‌آوری مجموعه‌ای از خواسته‌هایی که سایت‌های فروش اشتراکی برای ارسال عکس از شما خواهند داشت پرکنیم.

قسمت اول (موضوع، کیفیت، الزامات قانونی، کلمات کلیدی)

سایت‌ها همکارانشان را تشویق می‌کنند که تا حد امکان خلاق باشند و خلاقانه‌ترین کارشان را ارائه دهند. در این زمینه شرایط بسیار خاصی برای حفظ کیفیت مجموعه‌های خود دارند.

خواسته‌ها

فروش اشتراکی عکس، فروش عکس به مشتریانی است که به آن عکس نیاز دارند. هرچه قابلیت عرضه عکس‌های شما بیشتر باشد، پول بیشتری کسب می‌کنید.

سایت‌ها به دنبال عکس‌هایی با مشخصات زیر هستند:

–         موضوع جالب، مناسب و خلاقانه.

–         کیفیت فنی قوی.

–         مطابق با الزامات قانونی، شامل مجوزهای حق طبع و نشر(کپی‌رایت).

–         کلمات کلیدی و توضیحات مناسب برای سهولت دستیابی مشتریان به عکس‌ها.

به هر یک از این موضوعات به طور مفصل در زیر می‌پردازیم.

موضوع

موضوعات مناسبی را انتخاب کنید

زمانی بیش‌ترین موفقیت را در فروش به دست خواهید آورد که عکس‌هایی چشم‌نواز، خلاقانه و با دامنه استفاده بالا، ارائه دهید. فکر کنید که یک طراح به چه چیزی برای پروژه چاپی یا آنلاین خود نیازمند است.

بهترین عکس‌ها معمولاً روی یک موضوع خاص و جالب تمرکز دارند. موضوعات، مفاهیم یا مکان‌هایی را در نظر بگیرید که برای عکاسی دشوار است. از ارائه عکس‌هایی که دارای موضوعات متفرقه متعدد هستند، اجتناب کنید. گاهی اوقات مشتریان، عکس‌هایی را ترجیح می‌دهند که دارای فضایی برای افزودن متن باشد.

از عکس‌های Snap shot (روزمره) و باکیفیت پایین پرهیز کنید. عکس‌هایی با موضوعات نامشخص یا کم اهمیت ارزشمند نیستند.

زمانی را برای بررسی مجموعه عکس‌های سایت‌های فروش اشتراکی و مطالعه عکس‌هایی که بیش‌ترین دانلودها را داشته‌اند صرف کنید. همچنین از ارائه کاری که دیگران در حال حاضر به طور کامل آن را پوشش داده‌اند اجتناب کنید. به طور کلی، بیش از این نیاز به تصاویری از گل‌ها، گربه‌ها، کوه‌ها و دیگر موضوعات سهل‌الوصول در عکاسی نداریم.

عکس‌ها با موضوعات غیراخلاقی

سایت‌های فروش اشتراکی عکس عموماً تنها اجازه برهنگی‌های جزئی را در عکس‌ها می‌دهند. عکس‌های غیراخلاقی را نمی‌پذیرند.

کیفیت فنی

بازار عکاسی موجود به طور فزاینده‌ای خواهان عکس‌هایی خوش‌منظرتر و باکیفیت بالاتر است. عکس‌هایتان می‌بایست برای بیننده جذاب، کاملاً حرفه‌ای، ظاهری مناسب و برخوردار از تنوع رنگی بالا باشند.

انجام تنظیمات در Adobe Photoshop برای افزایش رنگ و تنظیم سطوح نور، مناسب است؛ اما زیاده‌روی نکنید.

در طول روند تصویب عکس، اگر عکس‌هایتان آن چیزی که سایت‌ها به دنبالش هستند نباشند شما پیام رد آن‌ها را دریافت خواهید کرد. لطفاً ناامید و رنجیده‌خاطر نشوید. نکاتی که در پیام به شما گوشزد می‌شود، برای فهمیدن اینکه چه عکس‌هایی مناسب تر است، کمکتان می‌کند.

برخی از دلایل شایع عدم پذیرش عکس‌ها شامل جذابیت کم عکس‌ها، عکس‌هایی با تفاوت سطح نوری زیاد ناشی از فلاش، فکوس بد، تصاویر تار و یا بیش از حد دانه دانه یا نویز دار، می‌باشد.

نمونه‌هایی از تصاویر قابل قبول و غیرقابل قبول را در قسمت دوم این آموزش نشانتان خواهیم داد.

جداسازی(Paths)

روش‌های جداسازی برای انتخاب بخشی از یک عکس استفاده می‌شوند. که اغلب در عکس‌هایی که رنگ  پس زمینه‌شان یکدست است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت امکان از جداسازی (Paths) در عکستان استفاده کنید. وجود مشخصات جداسازی الزامی‌نیست؛ اما مشتریان آن را می‌پسندند. در نظر گرفتن آن باعث افزایش شانس فروش عکس‌هایتان می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با روش ایجاد و ذخیره مشخصات جداسازی به این مطلب مراجعه کنید.

الزامات قانونی

لطفاً این بخش را با دقت مطالعه کنید. عکاسانی که دائماً عکس‌هایی را آپلود کنند که مقررات قانونی حق طبع و نشر را نقض می‌کند، حسابشان مسدود خواهد شد و ممکن است همه مبالغی را که کسب کرده‌اند از دست بدهند.

حق طبع و نشر

۱- شما می‌بایست خالق عکس یا اثر هنری باشید.

هیچ استثنائی وجود ندارد. اگر شما عکاس عکس مورد نظر نیستید؛ به این معنا است که نمی‌توانید آن را آپلود کرده و یا آن را دوباره بفروشید. تنها استثناء، عکس قدیمی‌خانوادگی متعلق به عکاسی است که دارایی‌هایش به عنوان وارث قانونی به شما رسیده باشد.

عکاسان و هنرمندانی که تصاویری را آپلود می‌کنند که به آن‌ها تعلق ندارد، حسابشان مسدود خواهد شد و تمامی‌مبالغی را که کسب کرده‌اند از دست خواهند داد.

۲- شما نمی‌توانید عکس‌های دستکاری شده‌ای را آپلود کنید که متعلق به شخص دیگری است.

این را بسطی از قانون شماره ۱ در نظر بگیرید. شما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید عکسی را که از منبع دیگری انتشار یافته، آپلود کنید؛ حتی اگر آن را به شدت تغییر داده باشید.

۳- به جز عکس‌های خبری، عکس‌هایتان نباید لوگوها، شخصیت‌ها، تبلیغات، عکس‌ها، یا تصاویری در برگیرد که مشمول قانون کپی‌رایت یا دارای علامت تجاری باشند.

لطفاً قبل از آنکه عکس‌هایتان را آپلود کنید با دقت به آن‌ها نگاه کنید که احتمالاً لوگوها، تصاویر یا کارهای     کپی‌رایت شده دیگری درونشان وجود نداشته باشد. ما از پذیرش هرگونه عکس با وجود لوگوی شناخته‌شده در آن معذوریم. شما می‌توانید یک لوگو را به صورتی دیجیتالی محوکنید تا ناخوانا گردد درحالی‌که عکستان همچنان خوب به نظر برسد.

عکس‌هایی از اماکنی که در آن‌ها کاراکترهای شناخته‌شده وجود داشته باشد، نیز غیرقابل‌قبول است (مثلاً اگر مجسمه یک شخصیت کارتونی در پارک، پس زمینه عکس شماست).

کارهای هنری ساخته‌شده پس از سال ۱۹۲۳ میلادی (۱۳۰۰ شمسی)، از جمله مجسمه‌ها، به احتمال زیاد کپی‌رایت شده‌اند. از ارائه عکس‌هایی که کارهای مدرن هنری را شامل می‌شوند، پرهیز کنید.

یک استثناء از این قانون عکس‌های خبری (در پایین توضیح داده‌شده) می‌باشند که ممکن است دارای آرم تجاری باشند.

حق نشر مدل

اگر عکس‌هایتان شامل افرادی قابل‌شناسایی باشد، شما می‌بایست برای هر کدام از افراد داخل عکس، حق نشر مدل آپلود کنید. موارد استثناء، تنها آن‌هایی هستند که برای فروش به عنوان عکس‌های خبری انتخاب می‌شوند.

هر عکس حاوی افراد قابل‌شناسایی باید یک حق نشر مدل بزرگ‌سال یا خردسال به همراه خود داشته باشد. این امر شامل عکس‌های گرفته‌شده در اماکن عمومی‌و یا عکس‌های گرفته‌شده در اجتماعاتی که افراد، به صورت منحصربه‌فرد قابل‌شناسایی باشند؛ می‌شود.

برای خردسالان کمتر از ۱۸ سال و یا هر فردی که توانایی امضا برای خود را ندارد، یک سرپرست قانونی باید حق نشر مدل را امضا کند.

در صورتی که مجموعه‌ای از عکس‌های یک مدل را آپلود می‌کنید، برای آن‌ها تنها یک حق نشر مدل لازم می‌باشد. ولی شما باید آن حق نشر را به همراه هر آپلود عکس، آپلود یا روی سایت مشخص کنید؛ به عبارت دیگر هر عکس از یک فرد قابل شناسایی به یک حق نشر نیاز دارد، ولی برای هر مدل پر کردن یک حق نشر کافیست.

لطفاً به خاطر داشته باشید که جعل حق نشر مدل جرم محسوب می‌شود.

شما حق نشرها را در بخش مدیریت حق نشر (Release Manager) آپلود می‌کنید؛ که فضای آپلود آن متفاوت از فضای آپلود عکستان است. پس از اتمام آپلود، حق نشرها را به عکس‌هایتان اختصاص دهید. شما باید حق نشرهای متعددی را به عکسی که شامل جمعی از افراد هست اختصاص دهید.

حق نشر اموال

عکس‌هایی که نشان‌دهنده فضای داخلی یک ساختمان خصوصی باشد، یا از یک حرفه و یا از اموال یک شخص خاص گرفته شود؛ نیاز به حق نشر اموال امضا شده توسط شخص مالک دارد. گاهی عکس‌های فاقد حق نشر اموال تأیید می‌شوند ولی با برچسب‌گذاری روی عکس برای خریدار مشخص می‌کنند که این عکس فاقد حق نشر می‌باشد؛ اما گرفتن حق نشر اموال اطمینان خاطر بیشتری را فراهم می‌آورد و انگیزه بیشتری را برای مشتری جهت خرید عکستان ایجاد می‌کند.

عکس‌برداری از ساختمان‌ها و خانه‌های واقع در خیابان، به شرطی که نمایانگر هیچ‌چیز خصوصی نباشند، معمولاً بلامانع است به عنوان مثال افراد داخل آن از پنجره قابل رؤیت نباشند.

شماره‌های ثبت و یا پلاک