مقررات ارسال عکس (قسمت اول)

contributor-tutorial

اگر تا به حال مطالب سایت ما را دنبال کرده‌اید تا حدود زیادی با خرید و فروش اشتراکی عکس آشنایید. اما جای مقررات کیفی و شرایط پذیرش عکس‌ها به صورت یک پارچه در سایت خالی بود.

به امید خدا در سری جدید مطالب عکس‌بردار سعی می‌کنیم این جای خالی را با جمع‌آوری مجموعه‌ای از خواسته‌هایی که سایت‌های فروش اشتراکی برای ارسال عکس از شما خواهند داشت پرکنیم.

قسمت اول (موضوع، کیفیت، الزامات قانونی، کلمات کلیدی)

سایت‌ها همکارانشان را تشویق می‌کنند که تا حد امکان خلاق باشند و خلاقانه‌ترین کارشان را ارائه دهند. در این زمینه شرایط بسیار خاصی برای حفظ کیفیت مجموعه‌های خود دارند.

خواسته‌ها

فروش اشتراکی عکس، فروش عکس به مشتریانی است که به آن عکس نیاز دارند. هرچه قابلیت عرضه عکس‌های شما بیشتر باشد، پول بیشتری کسب می‌کنید.

سایت‌ها به دنبال عکس‌هایی با مشخصات زیر هستند:

–         موضوع جالب، مناسب و خلاقانه.

–         کیفیت فنی قوی.

–         مطابق با الزامات قانونی، شامل مجوزهای حق طبع و نشر(کپی‌رایت).

–         کلمات کلیدی و توضیحات مناسب برای سهولت دستیابی مشتریان به عکس‌ها.

به هر یک از این موضوعات به طور مفصل در زیر می‌پردازیم.

موضوع

موضوعات مناسبی را انتخاب کنید

زمانی بیش‌ترین موفقیت را در فروش به دست خواهید آورد که عکس‌هایی چشم‌نواز، خلاقانه و با دامنه استفاده بالا، ارائه دهید. فکر کنید که یک طراح به چه چیزی برای پروژه چاپی یا آنلاین خود نیازمند است.

بهترین عکس‌ها معمولاً روی یک موضوع خاص و جالب تمرکز دارند. موضوعات، مفاهیم یا مکان‌هایی را در نظر بگیرید که برای عکاسی دشوار است. از ارائه عکس‌هایی که دارای موضوعات متفرقه متعدد هستند، اجتناب کنید. گاهی اوقات مشتریان، عکس‌هایی را ترجیح می‌دهند که دارای فضایی برای افزودن متن باشد.

از عکس‌های Snap shot (روزمره) و باکیفیت پایین پرهیز کنید. عکس‌هایی با موضوعات نامشخص یا کم اهمیت ارزشمند نیستند.

زمانی را برای بررسی مجموعه عکس‌های سایت‌های فروش اشتراکی و مطالعه عکس‌هایی که بیش‌ترین دانلودها را داشته‌اند صرف کنید. همچنین از ارائه کاری که دیگران در حال حاضر به طور کامل آن را پوشش داده‌اند اجتناب کنید. به طور کلی، بیش از این نیاز به تصاویری از گل‌ها، گربه‌ها، کوه‌ها و دیگر موضوعات سهل‌الوصول در عکاسی نداریم.

عکس‌ها با موضوعات غیراخلاقی

سایت‌های فروش اشتراکی عکس عموماً تنها اجازه برهنگی‌های جزئی را در عکس‌ها می‌دهند. عکس‌های غیراخلاقی را نمی‌پذیرند.

کیفیت فنی

بازار عکاسی موجود به طور فزاینده‌ای خواهان عکس‌هایی خوش‌منظرتر و باکیفیت بالاتر است. عکس‌هایتان می‌بایست برای بیننده جذاب، کاملاً حرفه‌ای، ظاهری مناسب و برخوردار از تنوع رنگی بالا باشند.

انجام تنظیمات در Adobe Photoshop برای افزایش رنگ و تنظیم سطوح نور، مناسب است؛ اما زیاده‌روی نکنید.

در طول روند تصویب عکس، اگر عکس‌هایتان آن چیزی که سایت‌ها به دنبالش هستند نباشند شما پیام رد آن‌ها را دریافت خواهید کرد. لطفاً ناامید و رنجیده‌خاطر نشوید. نکاتی که در پیام به شما گوشزد می‌شود، برای فهمیدن اینکه چه عکس‌هایی مناسب تر است، کمکتان می‌کند.

برخی از دلایل شایع عدم پذیرش عکس‌ها شامل جذابیت کم عکس‌ها، عکس‌هایی با تفاوت سطح نوری زیاد ناشی از فلاش، فکوس بد، تصاویر تار و یا بیش از حد دانه دانه یا نویز دار، می‌باشد.

نمونه‌هایی از تصاویر قابل قبول و غیرقابل قبول را در قسمت دوم این آموزش نشانتان خواهیم داد.

جداسازی(Paths)

روش‌های جداسازی برای انتخاب بخشی از یک عکس استفاده می‌شوند. که اغلب در عکس‌هایی که رنگ  پس زمینه‌شان یکدست است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت امکان از جداسازی (Paths) در عکستان استفاده کنید. وجود مشخصات جداسازی الزامی‌نیست؛ اما مشتریان آن را می‌پسندند. در نظر گرفتن آن باعث افزایش شانس فروش عکس‌هایتان می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با روش ایجاد و ذخیره مشخصات جداسازی به این مطلب مراجعه کنید.

الزامات قانونی

لطفاً این بخش را با دقت مطالعه کنید. عکاسانی که دائماً عکس‌هایی را آپلود کنند که مقررات قانونی حق طبع و نشر را نقض می‌کند، حسابشان مسدود خواهد شد و ممکن است همه مبالغی را که کسب کرده‌اند از دست بدهند.

حق طبع و نشر

۱- شما می‌بایست خالق عکس یا اثر هنری باشید.

هیچ استثنائی وجود ندارد. اگر شما عکاس عکس مورد نظر نیستید؛ به این معنا است که نمی‌توانید آن را آپلود کرده و یا آن را دوباره بفروشید. تنها استثناء، عکس قدیمی‌خانوادگی متعلق به عکاسی است که دارایی‌هایش به عنوان وارث قانونی به شما رسیده باشد.

عکاسان و هنرمندانی که تصاویری را آپلود می‌کنند که به آن‌ها تعلق ندارد، حسابشان مسدود خواهد شد و تمامی‌مبالغی را که کسب کرده‌اند از دست خواهند داد.

۲- شما نمی‌توانید عکس‌های دستکاری شده‌ای را آپلود کنید که متعلق به شخص دیگری است.

این را بسطی از قانون شماره ۱ در نظر بگیرید. شما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید عکسی را که از منبع دیگری انتشار یافته، آپلود کنید؛ حتی اگر آن را به شدت تغییر داده باشید.

۳- به جز عکس‌های خبری، عکس‌هایتان نباید لوگوها، شخصیت‌ها، تبلیغات، عکس‌ها، یا تصاویری در برگیرد که مشمول قانون کپی‌رایت یا دارای علامت تجاری باشند.

لطفاً قبل از آنکه عکس‌هایتان را آپلود کنید با دقت به آن‌ها نگاه کنید که احتمالاً لوگوها، تصاویر یا کارهای     کپی‌رایت شده دیگری درونشان وجود نداشته باشد. ما از پذیرش هرگونه عکس با وجود لوگوی شناخته‌شده در آن معذوریم. شما می‌توانید یک لوگو را به صورتی دیجیتالی محوکنید تا ناخوانا گردد درحالی‌که عکستان همچنان خوب به نظر برسد.

عکس‌هایی از اماکنی که در آن‌ها کاراکترهای شناخته‌شده وجود داشته باشد، نیز غیرقابل‌قبول است (مثلاً اگر مجسمه یک شخصیت کارتونی در پارک، پس زمینه عکس شماست).

کارهای هنری ساخته‌شده پس از سال ۱۹۲۳ میلادی (۱۳۰۰ شمسی)، از جمله مجسمه‌ها، به احتمال زیاد کپی‌رایت شده‌اند. از ارائه عکس‌هایی که کارهای مدرن هنری را شامل می‌شوند، پرهیز کنید.

یک استثناء از این قانون عکس‌های خبری (در پایین توضیح داده‌شده) می‌باشند که ممکن است دارای آرم تجاری باشند.

حق نشر مدل

اگر عکس‌هایتان شامل افرادی قابل‌شناسایی باشد، شما می‌بایست برای هر کدام از افراد داخل عکس، حق نشر مدل آپلود کنید. موارد استثناء، تنها آن‌هایی هستند که برای فروش به عنوان عکس‌های خبری انتخاب می‌شوند.

هر عکس حاوی افراد قابل‌شناسایی باید یک حق نشر مدل بزرگ‌سال یا خردسال به همراه خود داشته باشد. این امر شامل عکس‌های گرفته‌شده در اماکن عمومی‌و یا عکس‌های گرفته‌شده در اجتماعاتی که افراد، به صورت منحصربه‌فرد قابل‌شناسایی باشند؛ می‌شود.

برای خردسالان کمتر از ۱۸ سال و یا هر فردی که توانایی امضا برای خود را ندارد، یک سرپرست قانونی باید حق نشر مدل را امضا کند.

در صورتی که مجموعه‌ای از عکس‌های یک مدل را آپلود می‌کنید، برای آن‌ها تنها یک حق نشر مدل لازم می‌باشد. ولی شما باید آن حق نشر را به همراه هر آپلود عکس، آپلود یا روی سایت مشخص کنید؛ به عبارت دیگر هر عکس از یک فرد قابل شناسایی به یک حق نشر نیاز دارد، ولی برای هر مدل پر کردن یک حق نشر کافیست.

لطفاً به خاطر داشته باشید که جعل حق نشر مدل جرم محسوب می‌شود.

شما حق نشرها را در بخش مدیریت حق نشر (Release Manager) آپلود می‌کنید؛ که فضای آپلود آن متفاوت از فضای آپلود عکستان است. پس از اتمام آپلود، حق نشرها را به عکس‌هایتان اختصاص دهید. شما باید حق نشرهای متعددی را به عکسی که شامل جمعی از افراد هست اختصاص دهید.

حق نشر اموال

عکس‌هایی که نشان‌دهنده فضای داخلی یک ساختمان خصوصی باشد، یا از یک حرفه و یا از اموال یک شخص خاص گرفته شود؛ نیاز به حق نشر اموال امضا شده توسط شخص مالک دارد. گاهی عکس‌های فاقد حق نشر اموال تأیید می‌شوند ولی با برچسب‌گذاری روی عکس برای خریدار مشخص می‌کنند که این عکس فاقد حق نشر می‌باشد؛ اما گرفتن حق نشر اموال اطمینان خاطر بیشتری را فراهم می‌آورد و انگیزه بیشتری را برای مشتری جهت خرید عکستان ایجاد می‌کند.

عکس‌برداری از ساختمان‌ها و خانه‌های واقع در خیابان، به شرطی که نمایانگر هیچ‌چیز خصوصی نباشند، معمولاً بلامانع است به عنوان مثال افراد داخل آن از پنجره قابل رؤیت نباشند.

شماره‌های ثبت و یا پلاک خودرو

به دلیل حفظ حریم خصوصی، شما باید هرگونه شماره ثبت و یا پلاک خودرو را در عکسی که برای استفاده تجاری آپلود کرده‌اید پنهان نمایید. عکس‌های خبری ممکن است شماره‌های پلاک قابل رؤیت داشته باشند.

درباره عکس‌های خبری

برخی از تصاویر در سایت‌های فروش اشتراکی عکس فقط برای استفاده خبری تخصیص داده می‌شوند. این عکس‌ها برای استفاده در مقالاتی که موضوع عکس را توضیح می‌دهند؛ ارائه می‌گردد. به عنوان مثال: تصاویر افراد مشهور، صحنه‌های خیابانی، اخبار، رویدادها، ورزش و سرگرمی‌که عکاسی در آن‌ها مجاز می‌باشد.

عکس‌های خبری که افراد قابل تشخیصی را نشان می‌دهد که به دلیلی اهمیت خبری دارند نیازی به حق نشر مدل ندارند.

همه عکس‌های خبری باید با عنوانی ارائه شوند که شامل موارد زیر می‌شود:

–         شرح روشنی از تصویر. (چه کسی در آن می‌باشد؟ چه اتفاقی دارد می‌افتد؟)

–         تاریخی که عکس گرفته شده است.

–         مکانی که عکس گرفته شده است.

عکسی از یک موضوع با یک لوگوی تبلیغاتی، مثل یک کامیون FedEx، برای استفاده تبلیغاتی مناسب نیست؛ اما ممکن است به عنوان یک عکس خبری قابل قبول باشد.

اگر برای یک عکس استودیویی حق نشر مدل نداشته باشید، نمی‌توانید آن را به عنوان عکس خبری آپلود کنید. اگر عکس‌هایی از اتفاقاتی که ارزش خبری ندارند و یا موضوعی که ارزش تبلیغاتی ندارد؛ برای استفاده خبری آپلود شوند؛ تأیید نخواهند شد.

کلمات کلیدی

شما باید از کلمات کلیدی استفاده کنید تا به مشتریان برای یافتن و دانلود عکس‌هایتان کمک کند. استفاده از کلمات کلیدی مناسب برای فروش خوب بسیار مهم است. برای اطمینان از اینکه عکس‌هایتان بهترین کلمات کلیدی ممکن را دارند، این مراحل را دنبال کنید.

۱- با پرسیدن سؤال‌هایی درباره عکستان آغاز کنید:

– این چیست؟

– دارد چه کاری انجام می‌دهد؟

چه حسی دارد؟

کجاست؟

– چه رنگی است؟

چرا این‌گونه است؟

چه کسی با آن تعامل دارد؟

– او کیست؟

– چه استفاده‌ای دارد؟

۲- هرچقدر که ممکن است کلمات مرتبط را وارد کنید.

درباره چگونگی کمک کردن یک کلمه کلیدی برای یافتن عکس مورد نظر، فکر کنید. به عنوان مثال، در عکس‌های مفهومی‌که لزوماً درباره محلی خاص نیست، نام شهری که در آن عکاسی شده نباید ذکر شود. از طرف دیگر، عکسی از یک ساختمان انگلیسی یا متروی لندن، عکس‌هایی هستند که باید لغات کلیدی “لندن، UK، انگلستان” را داشته باشند تا برای یک مشتری که به دنبال عکس‌های لندن است، مفید واقع شود.

از کاما ( ,) با یک فاصله بعد از آن استفاده کنید؛ مانند: “سگ, توله, شکاری, پارس, حیوان, سگسان” (“dog, puppy, hound, barking, pet, canine”) و به همین ترتیب.

برای پیدا کردن کلمات مشابه از نرم‌افزارهای ترجمه و لغت‌نامه هم استفاده کنید. مثلاً مترجم گوگل

۳- هرگز کلمات کلیدی بی‌ربط استفاده نکنید.

اگر از کلمات کلیدی ای استفاده کنید که عکستان را توصیف نکند، عکس پذیرفته نخواهد شد. ویراستاران برخی از سایت‌ها سعی خود را بابت اضافه کردن کلماتی که از قلم افتاده‌اند، انجام می‌دهند؛ اما این وظیفه شماست تا بهترین کلمات کلیدی را که می‌توانید ارائه دهید.

۴- تفاوت کلماتی مانند خنده و خندیدن را فراموش نکنید.

اضافه کردن علامت جمع ( s یا es )، (در فارسی:‌ها) به کلمات، ضروری نیست. چون موتور جستجو به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهد. استفاده مناسب از صفات، افعال و قیدها (“ing” یا “ly”) در ساخت کلمات کلیدی، ایده خوبی است.

تنها یک کلمه از عبارات کلیدی که وارد می‌کنید قابل‌قبول خواهد بود؛ بنابراین نیازی نیست از عباراتی به صورت “میوه قرمز, سیب قرمز, سیب خوشمزه قرمز” استفاده کنید. روش صحیح واردکردن کلمات به این صورت می‌باشد: “قرمز، خوشمزه، میوه, سیب”. نباید عبارات را به صورت چند کلمه‌ای وارد کنید؛ زیرا با واردکردن آن‌ها به این صورت، تعداد کلمات هر عبارت به صورت خودکار به یک کلمه کاهش می‌یابد.

سعی می‌کنیم در قسمت دوم این مبحث مطالب بیشتری در مورد کیفیت فنی عکس و نمونه‌هایی از عکس‌های مناسب و نامناسب را ارائه کنیم.

امیدواریم فروش خوبی داشته باشید.

منبع: آموزش سایت بیگ استوک

ترجمه: احسان سعادت

ویرایش: محمدرضا سعیدی

عکس‌بردار

مطالب مرتبط:

مقررات ارسال عکس (قسمت اول)

مقررات ارسال عکس (قسمت دوم)

مقررات ارسال عکس (آزمون)

نویسنده: عکسبردار

انتشار این نوشته در

۲ دیدگاه

 1. سلام باتشکر
  ببخشید آدرس این سایت رو میشه لطف کنید؟
  آیا مشابه این سایت فروش عکس، سایت ایرانی هم هست؟
  لطفا راهنمایی و معرفی کنید.
  ممنون

  پاسخ شما
  • سلام
   bigstockphoto.com
   البته اکثر مقررات بین سایت‌ها مشترک هستند
   سایت‌های ایرانی هم وجود دارند
   مثل
   stockphoto.ir
   axbox.ir

   پاسخ شما

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.