عکس بگیرید، درآمد کسب کنید!

267_496_7عکس بگیرید، درآمد کسب کنید!

یکی از شیوه‌های کسب درآمد در اینترنت، فروش اطلاعات است. این اطلاعات می‌تواند در قالب‌های گوناگون همچون فروش عکس، فیلم، متن و برنامه باشد. برای فروش اطلاعات در اینترنت به دانستن دانش برنامه‌نویسی و جزئیات فنی مربوط به رایانه نیازی نیست.
با اندکی جستجو و کمی‌خلاقیت می‌توانید در این راه به موفقیت رسیده و آن را به شیوه‌ای برای کسب درآمد خود بدل کنید. همان‌طور که اشاره شد فروش عکس به‌صورت آنلاین یکی از شیوه‌های کسب درآمد در اینترنت است که برای موفقیت در این کار باید رمز و راز رفتار در وب را بخوبی یاد بگیرید.

عکاسی برای همه

بسیاری از شرکت‌ها و موسسات برای امور مختلف گرافیکی خود، به عکس‌های باکیفیت نیاز دارند. از آنجا که شاید استخدام یک عکاس برای به دست آوردن چند عکس چندان کار عاقلانه‌ای نباشد، وبسایت‌هایی ایجاد شده‌اند که عکس‌های مختلفی را برای استفاده به مشتریان ارائه می‌کنند. از آنجا که در بسیاری از کشورهای دنیا (بجز ایران و چند کشور دیگر) قوانین سفت و سخت کپی‌رایت وجود دارد، کسی نمی‌تواند مثلا از عکس‌هایی که با جستجو در گوگل پیدا می‌کند، در وبسایت، جلد کتاب یا بروشورهای مختلف استفاده کند. وبسایت‌های این‌چنینی را اصطلاحا با عنوان «خرید و فروش اشتراکی عکس» می‌شناسند. برای پیدا کردن این وبسایت‌ها کافی است عبارت stock photos یا stock images را جستجو کنید. همچنین برای پیدا کردن سایت‌های ایرانی مربوط به این حوزه نیز می‌توانید عبارت «خرید و فروش اشتراکی عکس» را در موتور جستجوی مرورگر خود تایپ کنید. در هر صورت، برای برداشتن نخستین گام در راه کسب درآمد از طریق فروش آنلاین عکس، باید در این سایت‌ها ثبت‌نام کنید.

ثبت‌نام در سایت‌های فروش عکس

ثبت‌نام در این وبسایت‌ها ممکن است کمی‌پیچیده باشد. برخی از این وبسایت‌ها پولی هستند. با این حال با کمی‌جستجو می‌توانید سایت‌هایی را بیابید که عضویت در آنها رایگان است. وبسایت‌های خرید و فروش عکس، درصدی از درآمد فروش عکس (معمولا ۵۰ درصد) را به حساب عکاس آن واریز می‌کنند. برای همین باید شماره حسابی را در اختیار آنها قرار دهید تا درآمدتان به آن واریز شود. البته این طور نیست که به محض فروش اولین عکس، امکان برداشت آن برایتان ممکن باشد، بلکه باید میزان درآمد شما به سقف مشخصی (مثلا صد دلار) برسد، آن‌گاه می‌توانید این مبلغ را برداشت کنید. گفتنی است از این اعتبار حساب خود می‌توانید برای خرید عکس‌های دیگران هم استفاده کنید.

برای این کار در سایت‌های داخلی می‌توان با یک شماره حساب معمولی یا شماره کارت شتاب اقدام کرد. اما در سایت‌های خارجی لازم است حسابی در یکی از وبسایت‌های نقل و انتقال پول مثل Paypal داشته باشید. با کمی‌جستجو در گوگل می‌توانید اطلاعاتی در مورد شیوه‌های باز کردن چنین حسابی را به دست آورید. یکی از نکات مهم برای فعالیت در این زمینه، ثبت نام در وبسایت‌های مختلف است، اما چرا؟

ثبت‌نام بیشتر، شانس بیشتر

در هر یک از وبسایت‌های خرید و فروش اشتراکی عکس، انبوهی از تصاویر مختلف در مورد موضوعات گوناگون وجود دارد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید در تعداد بیشتری از وبسایت‌های مختلف خرید و فروش اشتراکی عکس عضو شوید. هر قدر آثار شما در وبسایت‌های مختلفی به نمایش درآید، احتمال دیده شدن عکس‌هایتان و در نتیجه فروش آنها بالا می‌رود. البته کیفیت بالا هم از دیگر مواردی است که نقش مهمی‌در فروش تصاویرتان دارد. کیفیت فقط به دوربین یا مهارت عکاسی خلاصه نمی‌شود، با برخی نرم‌افزارهای ویژه می‌توان اندکی کیفیت عکس‌ها را بهبود داد.

اصلاح عکس‌ها پیش از ارسال

یکی از کارهایی که می‌توانید پیش از ارسال عکس به این وبسایت‌ها انجام دهید، دستکاری آنها برای بالابردن کیفیت است. برای نمونه با استفاده از ابزار cropمی‌توانید بخش‌های زاید و مزاحم موجود در حاشیه عکس را حذف کنید. یکی از ایراد‌های بسیاری از عکس‌ها بویژه عکس‌های گرفته شده با دوربین‌های ارزان‌قیمت‌تر و غیرحرفه‌ای دیجیتال، وجود نویز و دانه‌های ریز در برخی قسمت‌های عکس است. برای این‌که متوجه وجود این نویزها شوید، می‌توانید عکس خود را چند برابر بزرگ کنید. ابزارهای مختلفی برای حذف نویز از تصاویر وجود دارند که می‌توان به نرم افزار Noise Ninja اشاره کرد.

همچنین با استفاده از ابزارهای ویژه نرم‌افزارهای ویرایش عکس می‌توانید به اصلاح رنگ، وضوح یا جزئیات سایه‌ها بپردازید. شاید بهترین نرم‌افزار برای این کار فتوشاپ باشد. با خواندن یک کتاب آموزشی در این زمینه می‌توانید اطلاعات خوبی درباره شیوه‌های اصلاح کیفیت عکس به دست آورید.

اهمیت انتخاب کلید واژه‌های مناسب

هنگام آپلود کردن عکس‌ها روی سرور وبسایت خرید و فروش اشتراکی عکس، از شما خواسته می‌شود چند کلمه کلیدی را برای آن تعریف کنید. این بخش یکی از مهم‌ترین گام‌ها در فرآیند فروش آنلاین عکس است، زیرا با انتخاب کلمات کلیدی درست می‌توانید شانس خود را برای فروش تصاویرتان افزایش دهید.

برخی سایت‌ها امکان درج ۵۰ کلید‌واژه و حتی گاهی تعداد بیشتری از این کلمات را می‌دهند. بهتر است پیش از آغاز آپلود عکس‌ها، فرصتی را به تامل و بررسی کلمات مختلفی که می‌تواند توصیف‌کننده عکس‌تان باشد اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید خودتان را جای کسی که به دنبال عکسی مشابه عکس شما می‌گردد، بگذارید. به نظرتان او چه کلماتی را جستجو خواهد کرد؟

دلسرد نشوید

بسیاری از وبسایت‌های حرفه‌ای خرید و فروش اشتراکی عکس، معیارها و استانداردهای بالایی برای عکس‌های پذیرفته شده دارند و به همین دلیل طبیعی است که گاهی درصد قابل توجهی از عکس‌هایتان از سوی وبسایت رد شود. این وضعیت نباید شما را مایوس کند. باید ببینید عکس‌های پذیرفته شده چه تفاوتی از نظر کیفیت با عکس‌های رد شده دارند و بعدها هنگام عکاسی یا ویرایش عکس، به آن توجه کنید.

عکس‌های پرفروش

وبسایت‌های خرید و فروش اشتراکی عکس معمولا در صفحه اول خود بخشی به نام «برترین عکس‌ها» یا «پربیننده‌ترین عکس‌ها» دارند. حتما سری به این بخش بزنید. ببینید که برترین و پرفروش‌ترین عکس‌های سایت در مورد چه موضوعاتی است و چه ویژگی‌هایی دارد. شاید با عکاسی از سوژه‌های محبوب، بتوانید عکس‌های بیشتری بفروشید و درآمد بیشتری به دست آورید.

مراقب کپی‌رایت باشید

یکی از مسائلی که باید هنگام تهیه عکس برای وبسایت‌های بین‌المللی خرید و فروش اشتراکی عکس در نظر داشته باشید، بحث کپی‌رایت است. آرم‌های تجاری، متن کتاب‌ها و نشریات، فیلم‌ها و سریال‌ها و بسیاری از محصولات فرهنگی دیگر تحت قانون کپی‌رایت قرار دارند. بنابراین هنگام عکاسی باید مراقب باشید که از این موارد عکاسی نکنید یا آنها را از عکس نهایی خود حذف کنید. یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید، اجازه از افرادی است که به عنوان مدل انسانی در عکس‌های شما حضور دارند. برای نمونه می‌خواهید از برادرتان در حال کتاب خواندن عکس بگیرید و به عنوان عکسی مرتبط با مطالعه به فروش برسانید. در این صورت، بسیاری از سایت‌های بین‌المللی از شما می‌خواهند تصویر رضایتنامه کتبی فردی را که در عکس حضور دارد نیز برای آنها ارسال کنید. در این وبسایت‌ها معمولا قراردادی با نام model release وجود دارد که می‌توانید با پر کردن و ارسال آن، امکان پذیرش عکس خود را افزایش دهید.

لازم نیست حتما عکاس باشید

برای فروش تصاویر به صورت آنلاین و کسب درآمد از آن، لازم نیست حتما عکاس باشید. بسیاری از این وبسایت‌ها، امکان فروش انواع طرح‌های گرافیکی و نقاشی را نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. اگر از قوه تخیل خوبی برخوردارید یا دستی در هنر دارید، می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلف ویرایشگر گرافیکی بُرداری (نظیر کورل دراو) استفاده کنید. همچنین با نرم‌افزارهای رایج گرافیکی مانند فتوشاپ نیز می‌توان چنین طرح‌هایی را خلق کرد. با این حال بهتر است ابتدا به سایت‌های خرید و فروش اشتراکی عکس سر بزنید و با طرح‌های مختلف پرفروش آن آشنا شوید. به این ترتیب می‌توانید شانس خود را برای فروش طرح‌های خود افزایش دهید.

صالح سپهری‌فر / کلیک (ضمیمه یکشنبه روزنامه جام جم)

http://click.jamejamonline.ir/NewsPreview?id=1730856489489526775

نویسنده: عکسبردار

انتشار این نوشته در

۱۲ دیدگاه

 1. با سلام چطور مى توانم در istockphoto عکس آپلود کنم . من عضو سایت شدم ولى نتونستم عکسى آپلود کنم

  پاسخ شما
  • سلام
   بعد از ورود نام کاربری و رمز، سمت راست بالا روی اسم خودتون کلیک کنید. داخل پروفایل شما میشه. ستون سمت چپ گزینه Upload. اگر مشکلی برایمشخصات عضویت وجود نداشته باشه میتونید کارتون رو آپلود کنید.
   اگر فرم مشخصات رو بهتون نشون میده فرم رو کامل کنید تا دسترسیتون به صفحه آپلود (Upload) فعال بشه

   پاسخ شما
   • سلام
    چجوری میشه درامد زایی کرد

    پاسخ شما
 2. با سلام
  من در سایت stockphoto.ir برای فروش فایل عضو هستم و فایل هم آپلود کردم ولی چندین روز است در قسمت تاییید فایلم نوشته درحال تایید. می‌خواستم در این مورد راهنمایی کنید.
  با تشکر

  پاسخ شما
  • سلام
   شاید به خاطر تعطلات نوروز یه مقدار زمان بیشتر برده.
   معمولا همه سایتها زمانی رو برای بررسی عکسها لازم دارند.حتی بعضی مواقع در سایت‌های بزرگی مثل shutterstock.com یک هفته زمان میبره تا نتیجه ی بررسی اعلام بشه.
   به طور کلی برای این کار باید صبر داشته باشید، چون این کاری نیست که با یک روز و دو روز به نتیجه برسه. شما دارید آرشیو خودتون رو جمع میکنید. هر روز که عکس جدید میگیرید و روی سایت میزارید آرشیو شما بزرگتر میشه و شانس فروشتون بیشتر و بیشتر. این کار یه آینده خوب و یه درآمد روزافزون داره ولی نسبت به سرعت و حجم کاری شما روزها و ماههای اولیه اون چیزی که انتظار داشتید نیست.
   درآمد در این کار زمانی ایجاد میشه که شما پیگیری کنید و دائما عکسهای بیشتر و بیشتری تولید کنید.

   پاسخ شما
  • سلام
   هرکدوم از سایتها قوانین مختلفی دارن از ۶مگاپیکسل به بالا
   البته کیفیت سایز فایلهایی که ارسال میکنید در قیمت فروش تاثیر داره.
   معمولا سایت‌ها اجازه ارسال عکس کوچکتر و ریسایز شده نسبت به خروجی دوربین رو به شما نمیدن.

   پاسخ شما
 3. سلام خب الان چه سایت خرید فروش خارجی هستش که راحت تر میشه فروختش؟چون حساب پی پال که نمیتونیم افتتاح کنیم و همینطور ویزا مستر کارت هم نداریم کدوم سایت خارجی راه راحت تری داره واسه نقل و انتقال واسه ایرانیا ..مثلن وبمانی یا …

  پاسخ شما
  • سلام
   نیاز نیست خودتون حساب داشته باشید. کافیه کسی رو بشناسید که به حسابشون واریز بشه، یا این که با صرافی‌ها هماهنگ کنید براتون انجام میدن.
   خواهش میکنم
   موفق باشید

   پاسخ شما
 4. باسلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار ما گذاشتید . ببخشید برای اینکه بتونیم عکسامونو در این سایتها به فروش بزاریم حتما باید حساب پی پال داشته باشیم یا حساب دیگری هم میشود اگر هستاسمشو بگید ممنون میشم . و اینکه اگر حساب پی پال بسازیم حتما باید وریفای هم کنیم تا بتونیم از درآمدمون استفاده کنیم؟ ممنون

  پاسخ شما
  • سلام
   نیاز نیست خودتون حساب داشته باشید. کافیه کسی رو بشناسید که به حسابشون واریز بشه، یا این که با صرافی‌ها هماهنگ کنید براتون انجام میدن.
   خواهش میکنم
   موفق باشید

   پاسخ شما

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.